You are currently viewing Mesiac DECEMBER v našom ŠKD

Mesiac DECEMBER v našom ŠKD

DIVADELNÉ PREDSTAVENIE

V decembri sa deti ŠKD zúčastnili divadelného predstavenia Bábkového divadla Dúha z Nových Zámkov. Pozreli si dve zaujímavé bábkové predstavenia. Prváci a štvrtáci sa zabavili na Rozprávke o dvoch snehuliakoch, druháci a tretiaci zas videli predstavenie Myšky sa hrajú.

Okrem zábavy a smiechu sme si odniesli aj mnoho poučného, najmä o priateľstve a spolupráci. Už dnes sa tešia na ďalšie zaujímavé príbehy.


AKO TO BOLO VOĽAKEDY…

Vianočné oblátky sú neodmysliteľným symbolom Vianoc.

Ich príprava a pečenie má na našom území veľmi dlhú tradíciu.

Oblátky, krehká pochúťka, ktorá nesmie chýbať na žiadnom štedrovečernom stole.

Od tety Sandry, lektorky POS, sme sa v remeselnej dielne dozvedeli, že v minulosti (do konca 18. storočia) vianočné oblátky piekli kňazi, neskôr učitelia. Piecť sa začínalo už na Luciu, keďže rodiny si ich objednávali podľa toho, koľko mali členov. Do rodín ich potom roznášali žiaci posledný predvianočný týždeň a pridali vinš, ktorý zvestoval príchod Vianoc. Piekli sa v sporáku na otvorenom ohni v špeciálnych oblátkoviciach, ktoré pripomínali železné kliešte.

S pomocou tety Sandry sme sa pustili do pečenia oblátok i my, ale už na modernom elektrickom prístroji – oblátkovači.

Pri pečení to syčí, keď syčanie prestane oblátka je hotová,“ vysvetlila nám teta Sandra. Následne drevenou varechou odlepí hotovú oblátku od platne a symbol Vianoc je na svete.


KOĽKO LÁSKY SA ZMESTÍ DO KRABICE OD TOPÁNOK?

Najlepšie zdieľať šťastie a radosť s ostatnými.
Čo dávate, dostanete späť s úrokmi.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Aj vďaka Vám rodičia, deti, učitelia, vychovávatelia a všetci zapojení do zbierky vieme odpovedať na túto otázku. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť 28 krabíc naplnených nielen hmotnými vecami, ale aj láskou, empatiou, dobrosrdečnosťou a šťastím. Vám všetkým zapojeným patrí neskutočne veľké Ďakujem 🙂 Opäť sme to spolu dokázali.

A aby sme našu radosť ešte znásobili, tak si dievčatá nacvičili vianočné vinše a pripravili malé vianočné balíčky pre našich dlhoročných kamarátov seniorov z DSC Élim vo Zvolene.