You are currently viewing Mesiac OKTÓBER 2021 v našom ŠKD

Mesiac OKTÓBER 2021 v našom ŠKD

ĽAN – OD STEBLA PO PLÁTNO

V októbri sme my, klubáci, navštívili interaktívnu výstavu Ľan – od stebla po plátno v Podpolianskom osvetovom stredisku vo Zvolene. Pani lektorka nás zaujímavým spôsobom oboznámila so všetkými úkonmi, ktoré boli potrebné pri pestovaní ľanu a následnom získavaní a spracovaní ľanového vlákna až po finálne výrobky. A neostalo len pri rečiach. Všetky postupy sme si mohli aj vyskúšať: drhnutie – rafanie, lámanie, trepanie, česanie, spriadanie, navíjanie, tkanie, mangľovanie.

No a s tetou lektorkou sme si spoločne zaspievali Močila konope, močila, žabka jej do čižmy skočila...

Klubáci hodnotili výstavu ako mimoriadne pútavú a zaujímavú.


VÝSTAVA OVOCIA, ZELENINY A KVETOV

Okresná výstava ovocia, zeleniny a kvetov, ktorú organizoval Slovenský zväz záhradkárov – okresný výbor Zvolen, nás prilákala do svojich priestorov. Zvedavé deti mali možnosť vidieť množstvo zaujímavej zeleniny a ovocia, produktov vyrobených z včelieho vosku, medu a mnoho ďalšieho.

A čo bolo ešte lepšie? Nielenže to videli na vlastné oči, ale mohli si vypočuť aj zaujímavé informácie a to najlepšie, čo deti najviac ocenili, ochutnať domáci medík spolu s rožkom.

Pre deti bola táto výstava fascinujúca, veď predsa nie každý deň vidia kaleráb, ktorý je väčší ako ich hlava. Vzdelávacia, lebo zistili, aké sú včielky dôležité a spoznali ich produkty inak – sviečky z včelieho vosku, ozdoby a dekorácie.


NAŠLI STE NÁŠ PONOŽKOVÝ OKTÓBER, ALE NEVIETE, ČO TO JE?

Daruj nové ponožky ľubovoľnej farby a veľkosti…

Je to akcia, ktorú sme prebrali z anglicky hovoriacej krajiny, kde sa nazýva SOCKTOBER (sock – ponožka, october – október). Zmyslom tejto aktivity je pred zimným obdobím vyzbierať ponožky pre ľudí v núdzi. Veľa týchto ľudí žije na ulici a presúvajú sa pešo. Na vlastných nohách. V zime, v lete, v daždi, v teple, v snehu.

Vedeli ste, že na vznik omrzlín, pri teplote 0 stačí 30 minút? Zistilo sa, že charity zabezpečujú takýmto ľuďom oblečenie i obuv, ale taká drobnosť, akou sú ponožky, sa medzi darovanými položkami nájde len málokedy. Ponožky pritom chránia pred chladom, infekciami, uľahčujú takýmto ľuďom chôdzu za pomocou. Nie nadarmo aj Švejk hovorieval: To chce klid a nohy v teple.

Na zapojenie do charitatívnej aktivity nám stačí naozaj málo.

Naši žiaci už dobre vedia, že dávať je niekedy naozaj viac ako len dostávať.

Deti v ŠKD vytvorili plagát, „ponožku“, do ktorej sme ponožky zbierali a spoločne sme ju umiestnili na výrazné miesto v našej škole.

Ponožky sme venovali Charite sv. Alžbety vo Zvolene a veríme, že naše ponožky zahrejú čo najviac nožičiek. Sme neskutočne šťastní, že sme mohli spoločne pomôcť.


POZDRAVY PRE NAŠICH  ZLATÝCH SENIOROV

V tomto školskom roku sa nám podarilo odštartovať neskutočne skvelú spoluprácu s DSC Élim vo Zvolene. Spolu s našimi deťmi zo ŠKD budeme spríjemňovať nasledujúce mesiace veľmi milým babkám a dedkom. V októbri sme im pripravili papierové pozdravy, ktoré sme im spolu s deťmi odniesli.

Nakoľko sme sa nemohli stretnúť so všetkými kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácií, nahrali sme pre nich video pozdrav, ktorý bol venovaný z detského srdiečka. Deti sa veľmi tešia, keď môžu niekomu urobiť radosť. Zároveň pripravili aj narodeninové pozdravy, ktoré odovzdá sociálna pracovníčka Aďka seniorom v deň ich narodenín.

Sme šťastní, že detské ručičky dokážu veľké veci, dokážu potešiť.


ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY    

Aj tento školský rok sa žiaci školy aktívne zapojili do česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Naším „spojencom“ sa stala Základní škola Žďár nad Sázavou z Českej republiky. Naše kreatívne žiačky a žiaci i deti zo ŠKD vytvorili viac ako 300 záložiek, ktoré putovali k našim západným susedom. Českí kamaráti zaslali rovnaký počet záložiek k nám, fotografie zachytávajú atmosféru darovaných záložiek a predstavovania školy/kamarátov z Českej republiky.

Záložky z dielne našich žiakov hýrili farbami, tvarmi a príbehmi od výmyslu sveta. Každý, podľa svojich možností, vložil do práce svoje city a fantáziu. Výmenou vlastnoručne vyrobených záložiek môžeme iné deti motivovať k tomu, aby chytili do ruky knihu, rozčítali si ju a nechali sa vtiahnuť do čarovného sveta rozprávok, poviedok a ukázať, aké fantastické je čítanie. S peknou záložkou môže byť čítanie krajšie.