Občianske združenie CREA-EDU pripravilo už 7. ročník vzdelávacieho projektu Svet okolo nás. Výučbová rovina programu korešponduje so štátnym vzdelávacím programom hlavne v oblastiach Človek a príroda, Človek a hodnoty a Človek a spoločnosť. Cestovatelia Martin a Ivan tentokrát žiakov 6. – 9. ročníka našej školy zobrali do Tanzánie – divokého srdca Afriky. Celá projekcia bola zostavené z materiálov, ktoré sami zaznamenali a spracovali.
Šiestaci, ktorí sa o Afrike budú učiť tento rok na hodinách geografie, museli interaktívny program sledovať o niečo sústredenejšie. Hľadali odpovede na otázky, ktoré vopred dostali v pracovnom liste. A ak nejakú odpoveď nenašli, mohli svoje zvedavé otázky cestovateľom položiť v záverečnej diskusii.
Dozvedeli sa základné fakty o získaní nezávislosti (Tanzánia vznikla v roku 1964 spojením dvoch nezávislých štátov – pevninskej Tanganiky a Zanzibaru). Pripomenuli si, že hlavným mestom je Dodoma, najväčším mestom a pôvodným hlavným mestom je Dar es Salaam, ktorý dodnes zostal ekonomickým a kultúrnym centrom krajiny. Väčšinu Tanzánie tvorí Východoafrická náhorná plošina členená priekopovými prepadlinami. Západnú hranicu tvorí najhlbšie africké jazero Tanganika, ktoré dalo meno pôvodnej pevninskej časti krajiny. Tanganika i ostatné hlboká jazera tektonického pôvodu (napr. Malawi) sú domovom unikátnych druhov rýb, takzvaných cichlíd, za ktorými sa spoločne potopíte a odhalíme vám ich podivnosti.
Pri hranici s Keňou sa tiež vypína do výšky 5895 metrov najvyššia hora Afriky, široký kužeľ vyhasnutej sopky Kilimandžáro. Nielen geografia či charakteristika klimatických pásiem Tanzánie deti zaujali. Očarení boli pôsobivým prírodným predstavením v národnom parku Serengeti. Pravidelná migrácia obrovských stád pakoňov, zebier a antilop, pozorovanie levov, žiráf, gepardov, slonov v ich prírodnom prostredí.
Siedmaci konštatovali, že najstaršie korene človeka je potrebné hľadať vo Východnej Afrike, v kolíske ľudskej evolúcie. Vedeli, že zhruba pred 6 miliónmi rokov tu žil prehistorický druh ľudoopa, ktorý začal chodiť vzpriamene. K našej vývojovej línii pravdepodobne patria australopitekovia, ktorí vymreli asi pred miliónom rokov. Australopitekovia najskôr vyzerali ako vzpriamené šimpanzy, boli vysokí maximálne 1,5 metra. A práve vykopávky časti kostry starej 3,6 milióna rokov boli objavené v Laetoli v Tanzánii.
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, v ktorom nás čaká Indonézia – sopečná odysea.