Mosty medzi školou a životom (ERASMUS+)

Mosty medzi školou a životom – to je názov medzinárodného projektu do ktorého sa zapojila naša škola v spolupráci so Základnou školou Jungmannovy sady Mělník (Česko) a Sorbische Oberschule Ralbitz (Srbská stredná škola Ralbice, Nemecko).

Názov projektu vyjadruje prepojenie školského prostredia a reálneho života. Predstavuje prenesenie výučby do terénu a využitie vedomostí v praktickom živote. Prepojujúcim prvkom je voda, ktorá je nevyhnutnou podmienkou života na Zemi. Skúmaním vlastností vody a možnosťami jej využitia zameriavame pozornosť účastníkov projektu na globálne problémy súčasného sveta a na rozvoj zodpovednosti vo vzťahu k ochrane prírody a prírodných zdrojov.

V projekte využijeme skúsenosti partnerských škôl s vytváraním a realizáciou prírodovedných projektov. ZŠ Jungmannovy sady Mělník má skúsenosti s využívaním meracích systémov Pasco, ktoré zvyšujú zaujímavosť výučby prírodovedných predmetov. Učitelia a žiaci našej školy dosiahli medzinárodné úspechy v aplikácii robotiky a v prírodovedných projektoch. Ralbická škola realizuje projekt zameraný na vodnú ekológiu a ekológiu poľnohospodárskych pôd. Žiaci a učitelia z partnerských škôl budú spolu pravidelne komunikovať, pracovať a stretávať sa. Žiaci, ktorí prejavia hlbší záujem majú možnosť zúčastniť sa terénneho bádateľského kempu v medzinárodných tímoch. Majú jedinečnú možnosť spoznať iné krajiny, ich ľudí, vzdelávací systém, kultúru, tradície a možnosti, ktoré tieto krajiny ponúkajú.

Realizácia projektu začína 1. 12. 2018 a je financovaná z prostriedkov Európskej únie.

Mosty medzi školou a životom

Výmenný pobyt žiakov v Českej republike


Prvá mobilita žiakov a učiteľov pracujúcich v projekte Erasmus+ sa uskutočnila od 12. – 18. mája v Českej republike. Po nedeľnom príchode a noci strávenej v Mělníku sme v pondelok cestovali do južných Čiech. Ubytovali sme sa v malebnom penzióne Herbertov v blízkosti mestečka Vyšší Brod, na brehu rieky Vltavy. Hneď popoludní sme navštívili vodnú elektráreň Lipno a zoznámili sme sa s jej ekologickým významom. Večer nás čakal spoločný program so zoznamovacími hrami, ktoré nám uľahčili spoznávanie sa a spoločnú prácu na projekte.
V utorok ráno sa všetci žiaci rozdelili do zmiešaných skupín a na raftoch sme začali splavovať Vltavu. Na našej trase od Vyššího Brodu po Branné sme prechádzali viacerými zaujímavými miestami, malú prestávku sme si spravili na zámku Rožmberk. Spestrením splavu boli tzv. jezy – malé vodné diela slúžiace k zdvihnutiu hladiny rieky. Aj keď sme pôvodne zamýšľanú trasu kvôli počasiu nakoniec skrátili, zážitok sa nám nezmenšil ani v najmenšom.
V stredu sme navštívili mesto Český Krumlov, kde sme absolvovali prehliadku nádherného zámku a starobylého centra, ktoré je usídlené na polostrove vytvorenom kľukatou Vltavou. Popoludní po návrate do Herbertova sme sa znovu rozdelili do zmiešaných skupín a venovali sme sa bádateľským aktivitám, ktoré boli zamerané na rôzne vlastnosti vody. Merali sme napríklad rýchlosť prietoku a teplotu Vltavy, v odobraných vzorkách sme určovali zakalenie, pH, vodivosť, obsah uhličitanov, chloridov a to všetko pomocou systému Pasco. 
Vo štvrtok sme sa vybrali do prírodnej rezervácie Vrbenské rybníky, kde sme s ornitológom pozorovali vtáctvo. Na tomto území hniezdi viac než 80 druhov vtákov a oblasť sa vyznačuje bohatou a unikátnou faunou a flórou. Popoludní sme navštívili České Budějovice a jadrovú elektráreň Temelín. 
Posledný deň v škole sme dokončovali naše bádateľské aktivity, žiaci si všetky poznatky a zážitky zaznamenávali do denníka. Spolu s pani učiteľkou hudobnej výchovy sme nacvičili časť hudobnej symfónie Vltava od Bedřicha Smetanu. Popoludní nás čakal záverečný kultúrny program a prezentácie žiakov so zážitkami z celotýždňového pobytu. Večer sme ukončili prehliadkou mesta Mělník. Žiaci si z pobytu odniesli mnoho zážitkov, nadviazali nové priateľstvá, zdokonalili si jazykové znalosti a prežili nezabudnuteľný týždeň. 
Mgr. Katarína Melicherová

This Post Has 19 Comments

 1. sklep

  Wow, wonderful blog format! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging glance easy. The whole look of your web
  site is wonderful, as well as the content!
  You can see similar here ecommerce

 2. e-commerce

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The whole look of your
  website is great, as smartly as the content!

  You can see similar here sklep internetowy

 3. sklep

  Wow, marvelous weblog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The overall glance of your website is
  excellent, let alone the content! You can see similar here sklep online

 4. e-commerce

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you
  know of any please share. Cheers! You can read similar art
  here: Najlepszy sklep

 5. Backlinks List

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share. Many thanks!

  You can read similar text here: Backlinks List

 6. 급전

  Informative Site… Hello guys here are some links that contains information that you may find useful yourselves. It’s Worth Checking out 급전

 7. 대출

  Absolutely pent subject matter, appreciate it for selective information .대출

 8. 급전

  Your blog posts are always so insightful and thought-provoking, thank you for sharing your knowledge!급전

 9. 대출

  I’m inspired by your dedication to this cause.급전

 10. 급전

  Your article is a true masterpiece.대출

 11. 대출

  Your insights have broadened my understanding.급전

 12. 대출

  Your blog consistently delivers high-quality content. Thank you for the valuable information.급전

 13. 대출

  Thank you for sharing your knowledge with us.대출

 14. 대출

  This article is a wake-up call for me.대출

 15. coinsslot

  Great post! I learned a lot from your insights. Thank you for sharing.slotcoin

 16. nexusnook

  This was an enlightening post. I look forward to reading more from you.peakpulsesite

 17. slotcoin

  I enjoyed reading this post. It gave me a lot to think about.dashdome

 18. here

  I always look forward to your new posts. You have a way of making even the most complex topics easy to understand. Excellent job!swiftnook

Pridaj komentár